بازگشت

تاریخ درج : 2/3/1396
موضوع : خوردن چه غذاهايي در ماه رمضان باعث تشنگي مي شود؟
خلاصه :

تحمل گرسنگي راحت‌تر از تحمل تشنگي است. زيرا زماني که بدن با بي آبي مواجه شود نمي‌تواند به درستي کار خود را انجام دهد. اين موضوع در روزهاي عادي مسئله جدي به حساب نمي‌آيد چراکه هر زمان مي‌توانيم بدن را آب‌رساني کنيم. اما در ماه مبارک رمضان و در زمان روزه‌داري مخصوصا اگر اين ماه در فصول گرم سال باشد ساعت‌هاي طولاني به بدن آب نمي‌رسد.

اگر در ماه رمضان غذاهاي ادويه‌دار گرم و خشک، غذاهاي مولد صفرا، خوراک‌هاي چرب و سرخ‌کردني بخوريد، شک نکنيد که طي روز تشنگي امان‌تان را مي‌برد. کارهاي بدني زياد و سنگين، گرماي روز و تابش آفتاب، بوها، فکر و خيال، استرس‌ و احساساتي که موجب افزايش گرما در مغز و قلب و معده و کبد مي‌شود همگي دلايلي هستند که شما را در روز تشنه‌تر مي‌کنند. براي اينکه به هنگام روزه گرفتن تشنگي زيادي احساس نکنيد بايد دور برخي از خوراکي‌ها را خط بکشيد.

خوردن اين خوراکي‌ها شما را تشنه‌تر مي‌کند؟

شيريني و تنقلات
باتوجه به طولاني بودن روزهاي تابستان و فاصله کم وعده‌هاي افطاري و شام با سحري، از پرخوري در زمان افطار و پس از آن پرهيز کنيد، در صورت رعايت نکردن دچار ناراحتي‌هاي گوارشي مي‌شويد. در روزهاي ماه مبارک بهتر است کمتر از شيريني‌ها، به‌ويژه شيريني‌هايي مانند زولبيا و باميه يا پشمک استفاده کنيد. توصيه شده در مناطقي که درخت نخل رشد نمي‌کند، از مصرف زياد خرما پرهيز شود ولي در مناطق خرماخيز زياد خوردن آن منعي ندارد.

توصيه مي‌شود به جاي مصرف انواع شيريني‌ها مثل زولبيا و باميه که فقط حاوي انرژي و فاقد مواد مغذي (ويتامين‌ها و املاح) هستند، از مواد غذايي طبيعي شيرين مثل خرما و کشمش استفاده کنيد.

غذاهاي چرب
تا مي‌توانيد از خوردن خوراکي‌هاي چرب، مخصوصا در وعده سحري، پرهيز کنيد چون باعث عطش و تشنگي زياد طي روز مي‌شود. اما اگر گاهي غذاي چرب مي‌خوريد کافي ا‌ست پس از ‌آن (به‌ويژه در وعده افطار) کمي پودر رازيانه را با نبات در آب مخلوط کنيد و بنوشيد تا عوارض آن را کم کند و به گوارش بهتر خوراک کمک کند. مصرف بيش از حد گوشت و ساير منابع پروتئيني در وعده سحرى باعث دفع آب از بدن شده و درنهايت شما را در طول روز تشنه‌تر مي‌کند.

نوشابه‌ها و مايعات شور
اگرچه مصرف زياد آب در موقع سحري مفيد نيست اما از آنجايي که بهترين نوشيدني آب است خوردن آن توصيه مي‌شود. از مصرف نوشيدني‌هاي كولا و گازدار و مصرف غذاهاي شور و پرنمک و غذاهاي كنسرو شده بويژه در هنگام سحر پرهيز نماييد. همچنين بهتر است روزه‌داران در ايام ماه مبارک رمضان از نوشيدن نوشيدني‌هاي شور مانند دوغ بپرهيزند.

غذاهاي خشک
هنگام سحر از خوردن غذاهاي خشک نظير کوکو سبزي، کوکو سيب‌زميني، کتلت و گوشت‌هاي سرخ شده و کباب شده مثل کباب، جوجه‌کباب و ماهي خودداري کنيد. اين غذاها باعث عطش زياد و ترش کردن معده مي‌شوند.

نوشيدني‌هاي کافئين‌دار
از نوشيدن چاي و قهوه در سحر اجتناب نماييد. خوردن چاي پررنگ ، قهوه و کاکائو موجب کم آبي مي‌شود.

خوراکي‌هاي کنسروي و آماده
غذاهاي فرايند شده و آماده مانند سوسيس , کالباس و همبرگر (داراي نمک و ادويه و سبزيجات زياد و آب کم) و انواع کنسروها (حاوي نمک و مواد نگهدارنده زياد) به خصوص براي وعده سحري اصلا مناسب نيستند.

خوراکي مناسب براي افطار
باز کردن روزه و آغاز يکباره افطار با خوراکي‌هاي سنگين معمول، به‌ويژه در افراد گرم‌مزاج و کساني‌‌ که معده‌هاي گرمي دارند، به بدن آسيب مي‌رساند. هر مزاجي که داريد براي باز کردن روزه، از يک استکان آب گرم و يک عدد خرما استفاده کنيد و اگر خيلي احساس گرسنگي مي‌کنيد، دو تا سه لقمه غذا بخوريد تا کمي گرسنگي‌تان رفع شود. شام را دست‌کم يک ساعت پس از افطار ميل کنيد. خوردن خوراکي‌هاي سبک مثل فرني يا شله زرد براي وعده افطار مناسب است. علاوه بر اين خوراکي‌هاي ديگري هم هستند که بهترين گزينه‌ها براي زمان افطار مي‌باشند که در لينک زير به معرفي آن‌ها پرداخته‌ايم.